رو مسخرگی پیشه کن

رو  مسخرگی پیشه کن

این رو شنیدین که یکی از شاها با لنگ و قطیفه رفته بود تو حمام به دلقکش گفت من چند می ارزم؟ گفت دو زار! گفت: مرد حسابی دوزار قیمت لنگمه! گفت: من هم قیمت لنگت رو گفتم والا خودت هیچ نمی ارزی!!!

سابقا این دلقک ملقکها حرفاشونو می تونستن بزنن و حرف حق رو در لفافه شوخی می گفتن اما حالا با اینکه دلقک زیاده، اما میخوان وانمود کنند  دلقک نیستن و خیلی هم آدمهای مبادی آداب و با وقاری اند و کلی فیس و افاده میان:

افاده ها طــــــبق طبق

 سگها بدورش وق وق!

و اون کی بود رفت دیدن شاه؟ شاعر موش و گربه رو میگم... الان هرچی میکنم اسمش خاطرم نمیاد... آها !عبید زاکانی بود! میگن میخواس بره پیش شاه،گفتن شاه با دلقکش مشغوله و خلاصه نذاشتن بره تو. از همونجا برگشت و خودش رو زد به اون راه. این بیت مال اونه:

رو  مسخرگی پیشه کن و  مطربی آموز

تا داد خود از کهـــــــتر و مهتر بستانی؟

... بعد از  سلام و علیک و تعارفات معمول اشاره کردند بنشینم و درست نشستم روی آن صندلی ای که نشانم دادند.

کمی بعد دفتر دار و یا آبدارچیش آمدجلو هرکدوم یک چائی گذاشت و رفت. 

حقیر ساکت نشستم وایشان هم مشغول تمیز کردن روی میزش شد. کاغذ های شاید باطله ی بدرد نخور را پاره می کردند و در سطل زباله می ریخت و برخی را لای زونکن و پوشه  می گذاشت و پوشه را بر می داشت درقفسه قرار می داد و...

در این میان چیزی که برای ایشان اصلا مهم نبودوجود بنده بود. همه اش منتظر بودم و با خود می گفتم: خب می نشینه و از من ارباب رجوع می پرسد چه مرگمه و برای چه اونجام. ولی ایشون  نه نشست و نه سئوال کرد. خوب می دونین که آدم در این جور مواقع چه حالی پیدا می کنه؟  من هم از رو نرفتم و گفتم که برای چه خدمتشونم.  با خود م می گفتم ای کاش یه چیزی بگه، اگه پشه تو اتاق بو د هر کی بود، لا اقل نگاهی بهش می انداخت، اما انگار این مدیر کل بکل زبونم لال، کر لال بود.یه وخ فکر نکنین از قبل می شناخت ام!... 

چائی دیگه جلو م سرد شده بود. بی تعارف صاحبخونه  بد بود دست به چیزی زد...

 داشتم بطرف در می رفتم. هنوز داشت با خرت و پرت روی میز و اطرافش ور می رفت. گفتم:« شیرین کام!.» بیرون آمدم.این مال چند سال پیش بود.

امروز هم   یه آدم بزرگ و عظیمی رو دیدم، قد و هیکلشو نمی گم!  پست و مقام داشت! اما  اگه از پشت میزش می کشیدنش بیرون، چیزی براش  نمی موند، حتی دو زارم نمی ارزید..

 وحکایتی از عبید :

مردی را که دعوی پیغمبری می‌کرد نزد معتصم آوردند. متعصم گفت:« شهادت می‌دهم تو پیغمبر احمق استی!»

 گفت:« آری از آنکه بر قوم شما مبعوث شده‌ام و هر پیامبری از نوع قوم خود باشد.»

/ 3 نظر / 8 بازدید
طلبه خوش تيپ

سلام آقا چكاوك كمي كوتاه تر پرواز كن مطلبت جالب بود اما اين داستانت كجا بود چه بگيم كه داستانها در همه جاست ولش كن بابا

خوش اندام

سلام ممنونم وبلاگت را دیدم زیبا بود من وبلاگ را لینک کردم نمی دونم تو هم وبلاگ را لینک کردی یا نه اگر نکردی با نام موتلفه مرند لینکم کن

اشک قلم

سلام و عرض ادب نشستم و اکثر پست هارا خواندم .اکثر پست های شما حاوی نکات جالب و مفید است. جواب مهدی را به عربی خواندم یاد خاطره ای افتادم. سال گذشته پای منبر بنده خدایی نشستم که ظاهرا روحانی نبود اما باطن او پر از نور بود. رابطه انسان با خدا را به طرز زیبایی بیان می کرد به طوری که حس کردم عشق به معبود در وجودم دو برابر شده است. بعد از منبر به ایشان گفتم: آقا ..انصافا خدای شما خدای مهربانی است همینطور ادامه بده. چند سال قبل هم در مجلس روحانی بداخلاق حاضر شدم تا حالا افسوس آن جلسه را می خورم. در کل یکی از ایرادت روحانی امروز این است که فکر می کند مردم همان بیسوادهای چهل سال پیشندو علی قدر عقول الناس تکلم نمی کنند!