درهم و برهم: مگس مگز ، دختر رختر...

دلم برای کلمات تنگ شده. آخه چند وقتیه که مثل آدمای طلسم شده , انگشتام قدرتشون رو از دست داده اند.

از یه نویسنده ای خوندم که گفته بود برای نوشتن خیال بافی را بذارین کنار و اگر میخواین بنویسین، هر چه زودتر شروع کنین و دل دل نکنین. هی امروز و فردا نکنین! « نیست فردا گفتن از شرط طریق»اگه نوشتن رو دوست دوست دارین, عوض اینکه هی به خودتون حرکت کاذب بدین، واقعا شروع کنین.

اخیرا این حال رو داشتم که هی خواستم پا بشم و بنویسم، گفتم باشه برا بعد.

الان دیگه نمی خوام بذارم برا بعد! میخوام بنویسم.

قبلا امتحان کرده ام و این را میخوام در گوشی به اون دسته از دوستام که مثل من سنگین اند بگم و اون اینکه: اگر ننویسین، نمی تونین بنویسین و اگر دست به قلم بردین، بلاخره این قلم مهربان به کمکتون میاد یه وخ می بینین که چقدر مطلب نوشتی! قبلا فکر می کردین نمیشه! قلم جادوگریه که همیشه بهتون کمک می کنه! اصلا قلم یه چیزیه که دوست داره برداشته بشه و روی کاغذ بلغزه و اثر ش رو بذاره.

مطالب بالا برای دست گرمی بود و بقول یکی از بزرگا باید گاهی برای اینکه آدم طبعش تیز بشه یه تمرین هائی بکنه!

مثلا اگر میخواهید شعر بگید و یا داستان بنویسین، یه تمرینی بکنید. یا اصلا یک قطعه شعر و یا یک داستان کوتاه بخونین و بعد وارد گود بشین. اینجوری طبعتون تیز میشه! شاید یه نیروئی بگیرین و بعدش کارتون خوب پیش بره! اصلا چه عیب داره کارتون خوب نباشه؟ کار بیهوده بهتر از بی عاری و بطالته!

دوست دارد یار این آشفتگی         کوشش بیهوده به از خفتگی

خب، ما چند وقتی بود که فقط سر به وبلاگمون می زدیم و بدون اینکه یه کاری توش انجام بدیم، پا می شدیم. شاید بخاطر اینکه در این چند سال ما آن انتظاری رو که از وبلاگ نویسی داشتیم براورده نشد و یا شاید هم مثل هر کار دیگر که زود دلمون رو میزنه، ازاین یکی هم دلزده شدیم و یا خیر کار رو بیهوده تلقی کردیم! اما از اونجائی که بقول ما ترکها اگه « سگ سگیشو ول کنه از « سمسونمگ» ش دست بر نمی داره!» یه ضرب المثله! این «سمسونک» یعنی چه؟ اگه نمی دونین اشکالی نداره! آخه خیلی از ترک زبانها هم نمی دانند یعنی چه. ممکنه اجمالا بدانند که «سمسونمک» یعنی اینکه در هر جائی دنبال استخوان گشتن و اینا، اما خود کلمه «سومسونمک» رو نمی تونن تحلیل کنن. باور نمی کنین؟ برین قبل از اینکه اون زبل ها این پست رو بخونن ازشون بپرسین. خواهین دید که شونه هاشون رو بالا انداختن و یا اینکه یه حالتی به لباشون می دادن که شما متوجه میشین که نمی دونه!

«سمسونمک»، در واقع مرکب از دوتا کلمه و اصطلاح ترکیه. اول «سُوم» دوم سونمک.

بد میگم، بگین بد میگی! ...  بریم سراغ قسمت اول و یا بخش اول این اصطلاح! «سوم» مخفف «سوموک» است! «سوموک» اگر به فرهنگ لغت مراجعه کنین، می بینین نوشته استخوان. همان استخوانی که اگر بشکند بداند قدر مومیائی را! بخش آخر  اصطلاح دوم  یعنی «مک»، علامت مصدری است. پس اصل این اصطلاح «سوموکسو نمک» است که در اثر کثر استعمال و یا اینکه راحت تر زبان برای اداش بچرخه، یه تعییراتی درش پیدا شده!

خب این از یک بحث زبان شناسی! راستی من به این بحث علاقه دارم. به خیلی از کلمات و اصطلاحات - چه ترکی و چه فارسی - وجه تسمیه پیدا کرده ام که شما در هیچ کتابی نمی تونین نظیرش رو ببینین.

مثلا با یک دکتر ادبیات داشتیم در این باره صحبت می کردیم و آن مواردی رو که من تو ذهنم یاداشت کرده بودم رو بر شمردم و ایشون با اینکه نمی خواست قبول کنه، در آخر بهم گفت: شما بهتر بود زبان شناسی می خوندین!

اون موارد اینا بودن: شنبه یک شنبه دو شنبه و  الخ...

چرا روز اول هفته رو شنبه میگن و روز دوم رو یک شنبه...؟

من اینجا براتون آن مقدار که لازمه توضیح میدم اما بجای اینکه به نظرم بخندین، یه کمی روش فکر کنین و اگر میخوائین قانعم کنین خوبه که خیلی دقیق باشه حرفتون!

شنبه همان شبنه است! یعنی با جا بجا کردن جای ب و ن، شنبه میشه شبنه! بنوبه خود، این شبنه، مخفف شبانه است! تعجب نکنین. یعنی روز اول هفته وقتی یک شبانه بگذره میشه شبنه. منتهی اونقدر این شبنه تکرار شده ، شده شنبه! آخه بفهمی نفهمی، شبنه یه کمی ثقله داره! بعد روز دوم هفته که میشه می شه یکشنبه که گفتیم بهتره یک شبنه قبولش کنیم که همان یک شبانه است و باز الخ.

نخند دختر!!!

آها همین دختر. ما  دختر رو کسی می دونیم که مؤنث باشه و یا بهتره بگیم دختر کسی است که پسر نباشه و یا مرد نباشه! اما خود این کلمه بسیار جا داره روش تفکرات بشه! چرا دختر ؟  قبول می کنین «د» و «ر» قریب المخرجند و ممکنه دختر همان رختر بوده و باز اونقده تکرار شده «ر» تبدیل شده  به «د»! به فرهنگ لغت مراجعه کنین. دختر رو چه جور معنی کرده اند؟!

نخند خر مگس!!

بهتون بر نخوره! قصد توهین نداشتم و ندارم! میخوام مورد دیگه ای رو عرضه کنم. درسته همون مگسه رو میگم. می دونیم مگس یعنی چه؟!

مگس ... مگس...

من فکر می کنم مگس همون «مگز» باشه در مقابل «بگز»! زنبور و غیره گزنده اند. خیلی از حشرات مثل پشه و زنبور گزنده اند. مگس اذیت می کنه ولی نمی گزه! برا همین است که به مگس میگن مگس که همون مگز باشه. متداوله که اول خیلی از کلمه هائی که میخوییم منفی کنیم «میم » میاریم. نیشخند 

خب می بینین این «سومسونمک» چه به روزگار ما میاره! قصد ما این بود که بگیم با اینکه ما خیلی وقته دیگه سراغ وبلاگمون نمی آمدیم که یک دفعه فیل ما هوای هندوستان کرد و بمصداق ترک عادموجب مرض است و سگ... چه مطالبی که ننوشتیم و چه جفنگیاتی که نبافتیم و سر از کجا ها در نیاوردیم! 

 

/ 6 نظر / 35 بازدید
عمو کیوان

یه جایی هم خوندم این مازگامت که ما ترکا خیلی ازش استفاده می کنیم همون moscow made است یعنی ساخت مسکو

عمو کیوان

*چرا؟؟* هایي كه يك تورك بايد از خودش بپرسد: 1_چرا زبان بسيار غني تركي تدريس نميشود؟ 2_چرا زبان فارسي با18 ميليون متكلم بر منه تركه 35ميليوني تحميل ميشود؟ 3_چرا سياست هاي حكومت ايران چه قبل از انقلاب چه بعد از آن بر اساس محو كردن زبان و فرهنگ تركي تنظيم ميشوند؟ 4_چرا تاريخ 7000 ساله ما را تحريف و كمرنگ ميكنند اما تاريخ 2500ساله فارسها رفته رفته برجسته تر ميشود؟ 5_چرا كوروش و فردوسي و امثال آن بزرگ و كبير ميشوند اما قهرمانان و شخصيت هاي تاريخي ما مثله :بابك مورد توهين قرار ميگيرد؟ 6_چرا شيادانه ما را آذري زبان خطاب ميكنند؟ 7_چرا به ما كه ترك بوديم تركم خواهيم ماند برچسب نژاد آريايي ميچسبانند؟ 8_چرا درياچه اروميه ما خشك ميشود انگاه در تهران ميلياردها دلار سرمايه گذاري ميكنندتا درياچه مصنوعي بسازند؟ 9_چرا من ترك را "خر" خطاب ميكنند و در رسانه ها و اينترنت براي ما جك ميسازند؟ 10_چرا آريايي را حامل خون پاك ميدانند؟ 11_چرا موسيقي و رقص جهانگير آذربایجاني محلي خطاب ميشود؟ 12_چرا روز فوت شهريار روز شعروادب پارسي نامگذاري شده است؟ 13_چرا در كنار مظلوميت فلسطین و سوريه و لبنان حرفي از مظلوميت مردم شيعه قره باغ

عمو کیوان

عمی جان بولورسن بو نیه لر نیه گلیر قاباغا ؟؟؟ چون وختی گوردوم همسایام اوشاغینا فارسی دیل اورگدیر منیم دیلیمین تاریخی 7000 ایلیخ دیلدیر اوندا بو نیه لر قاباغا گلدی کی گوردیم اوز همزبانیم منیم ترکی لهجه می فارسی دانیشاندا مسخره الیر دییللر اهرده آرش کمانگیرین مجسمه سین بیر جور گویوبلار کی تیری بابکین قالاسینا طرف نیشانه گئدیر

بهزاد

سلام. یه کامنت گذاشتم که مطمئنم کلی نظر داری در موردش. بیا هرچی دوست داری در موردش بگو. مطمئن باش همه رو تایید می کنم. [تایید][گل]

ahmad

سلام.بزودی بزرگترین سایت ملی آموزشی ایران از 4 نخبه رامشیری بر روی اینترنت قرار می گیرد به www.ediran.ir مراجعه کنید سایتediran.ir رایگان دروس اول ابتدایی تا دکتری شامل همه مقاطع و رشته ها را بصورت صوتی و تصویری و نوشتاری آموزش می دهد در صورتی که سایت را مفید دانستید آن را لینک کنید که لینک شما نیز بصورت دائم و تا زمانی که لینک سایت ediran.ir درسایت شما موجود لینک شما نیز درسایت ediran.ir نیز می باشد سایت ediran.ir روزانه حداقل 30 هزار بازدید کننده که باعث ارتقای رتبه سایت شما نیز می گردد به همه دانش آموزان ودانشجویان اطلاع دهید که آموزش های تصویری و صوتی و نوشتاری مقطع و رشته خود را بصورت رایگان دانلود نمایند.

حسین بابایی

این چرت وپرتها چیه نوشتی مطالب دیگران گپی گردی بنام خودت