گرگ، گرگ را نمی خورد....

اشعار حکمت آمیز از اما علی ابن موسی الرضا علیه السلام

می گوئیم زمانه خراب شده و مردم بد شده اند و اخلاق و فضائل و مکارم از میان برداشته شده و دشمنی ها آشکار گشته و بالاخره صدها عیب و ایراد بر پیشانی زمانه می نهیم و آنقدر این حرفها را از این و آن می شنویم  و تکرار می کنیم که گوئی واقعا این گونه است و چاره ای جز تحمل و تسلیم نیست.

اما اگر قدری دقیقتر به تفکر و اندیشه بپردازیم خواهیم دید که این عیب ها در خود ماست که باز تاب آنرا در زمان و زمانه و روزگار مشاهده می کنیم و بدان نسبت می دهیم.

اگر در جائی ظلم هست ظالم جز از ماست؟ اگر اخلاق و رفتار را و حقوق دیگران رعایت نمی شود این موضوع غیر از این است که ما خود انسانها هستیم که باعث و بانی این معضل و مشکل هستیم؟

بن المتوکل، عن علی، عن أبیه، عن الریان بن الصلت قال: أنشدنی الرضا علیه السلام لعبد المطلب:

یعیب الناس کلهم زماننا

و ما لزماننا عیب سوانا

نعیب زماننا و العیب فینا

و لو نطق الزمان بناهجانا

و ان الذئب یترک لحم زئب

و یأکل بعضنا بعضا عیانا

لبسنا للخداع مسوک طیب

فویل للغریب اذا اتانا

مردم همه بر روزگار عیب می گیرند و روزگار ما هیچ عیبی جز ما ندارد بر روزگار عیب می گیریم وعیب در ماست و اگر روزگار می توانست با ما سخن بگوید هجومان می گفت: گرگ گرگ را نمی خورد اما برخی از ما آشکارا برادر خود را دریده و می خوریم! لباسهای پاکیزه می پوشیم وای بر غریبی که بر ما وارد گردد!

قال الراوی حضرنا مجلس علی بن موسى الرضا علیه السلام فشکى رجل أخاه فأنشأ یقول: اعذر أخاک على ذنوبه

حَضَرْنَا مَجْلِسَ الرِّضَا , رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ فَشَکَا رَجُلٌ أَخَاهُ فَأَنْشَأَ الرِّضَا یَقُولُ :

 اعْذُرْ أَخَاکَ عَلَى ذُنُوبِهِ وَاسْتُرْ وَغَطِّ عَلَى عُیُوبِهِ

وَاصْبِرْ عَلَى بَهْتِ السَّفِیهِ وَلِلزَّمَانِ عَلَى خُطُوبِهِ

 وَدَعِ الْجَوَابَ تَفَضُّلا وَکِلِ الظَّلُومَ إِلَى حَسِیبِهِ

واعلم بأن الحلم عنــــد الغیظ أحسن من رکوبه

برای خطاهای برادرت عذر بتراش و بر عیبهای او پرده بپوشان جواب را رها کن و ظالم را برحسابگرش واگذار و بدان که بردباری در وقت غضب بهتر است از ارتکاب به آن

/ 1 نظر / 52 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐──────────────────────────────────────────────┌ │ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: │ │ دو چیز را خداوند در دنیا كیفر میدهد: یکی تعدی و دیگری ناسپاسی به پدر و مادر. │ │ كنز العمال، جلد 16 صفحه ی 462، حدیث 45458 │ ┘──────────────────────────────────────────────└