خدا هم کارگر است

خدا هم کارگر است!

از خود به خود است

چون حیله گری تـو از کسان می بینی

از حیـــــــله ی آن مخنــثان  غمـگینی

رو خویشــــتن خویـــــش تو اصلاح نما

ازخود به خود است آن، آن می بینی!

هر وقت سروده های دوستان را گوش می کنم نظرم رو میگم قبول میکنن، اما وقتی به ام میگن تا حالا شعر گفتی میگم خیلی کم!

اما امشب یه رباعی از خیام دیدم آنقدر ذوق کردم که فی البداهه رباعی فوق رو گفتم، زنگ زدم به یکی از دوستای شاعرم و براش خواندم تا ایراداشو بگه. با حوصله گوش کرد و گفت بازم بخون خوندم. راهنمائی کرد و ایراد نگرفت چرا، نمی دونم، می دانم که سرا پا ایراده، یاد یه قضیه ای افتادم!

میگویند یک نفر کتابی نوشته بود و برد پیش اوستادش و گفت می خوانم رو اشکالاتش انگشت بگذارید. استاد گوش می کرد و شاگرد می خواند و چیزی نمی گفت. بعد که مقاله یا کتاب تمام شد دستش را روی آن گذاشت. یعنی کلش ایراد داره!این از این.

اما فردا روز کارگره. خوب طبیعیه که روز کارگر رو به همه زحت کشا باید تبریک بگیم و بهشون بگیم خست نباشید و همیشه تنتون سالم!

امام خمینی رحمه الله یکبار گفتند: خدا هم کار گر است!

بعد چند سال این ابیات رو در مثنوی دیدم:

کل یوم هو فی شان بخوان 

مر ورا بی کار و بی‌فعلی مدان 

کمترین کاریش هر روزست آن  

کو سه لشکر را کند این سو روان 

لشکری ز اصلاب سوی امهات  

 بهر آن تا در رحم روید نبات 

لشکری ز ارحام سوی خاکدان  

 تا ز نر و ماده پر گردد جهان 

لشکری از خاک زان سوی اجل 

  تا ببیند هر کسی حسن عمل

-----

دفتر اول از مثنوی / قصه آنکس کی در یاری بکوفت از درون گفت کیست آن گفت منم گفت چون تو توی در نمی‌گشایم هیچ کس را از یاران نمی‌شناسم کی او من باشد برو!

می فرماید در قران آیه (کل یوم هو فی شان)را بخوان ومتوجه باش که خدا بیکار ننشسته کمترین کارش این است که هر روز سه لشکر را روانه می کند: لشکری از صلبها و از پشت مردان به رحم مادران و لشکری هم از رحم ها بسوی زمین و لشکری نیز بسوی اجل می راند تا ثواب عمل خود را ببیند.

/ 1 نظر / 34 بازدید
ستایش

سلام با اینکه من هیچ سر رشته ای از شعر و شاعری ندارم ولی چون گفته بودید نظر بدم به رسم ادب اومدم بازم می گم من اصلا سر رشته ای از ادبیات ندارم و شما خودتون تو این مسیر پیش کسوتید فقط نظر شخصیمو می گم 2 جمله اول خوشگله 2جمله بعد هم همین طور دو به دو اگه جدا مطرح بشن قشنگن ولی اگه چهارتاشون با هم بیان دیگه قبول ندارم آخه معتقدم ربطی بهم ندارن بازم ببخشید معذرت می خوام که رو کار یه بزرگتر و البته یه نویسنده پیش کسوت(البته با خواسته خودتون) نظر دادم امیدوارم نظرم شاکیتون نکرده باشه