چکاو بلند پرواز soaring skylark;

این وبلاگ بیشتر به مسائل اعتقادی ،اخلاقی و خاطرات روزانه و مسائل ادبی و هنری می پردازد ولاغیر !تذکر:نظرات بدون اسم و آدرس ممکن است تائید نشود. مطلب دیگر این است که من بیش از یک ساعت برای مطالب وبلاگم وقت صرف نمی کنم و اشتباهات دستوری و اغلاط املائی ناشی از این موضوع است. من در اینجا اگر جدی نبوده ام نه اینکه نمی خواهم جدی باشم، اشتغالات و گرفتاریها مانع از آن است که بیشتر وقت برای پرباری مطالب بگذارم.

خدا هم کارگر است

خدا هم کارگر است!

از خود به خود است

چون حیله گری تـو از کسان می بینی

از حیـــــــله ی آن مخنــثان  غمـگینی

رو خویشــــتن خویـــــش تو اصلاح نما

ازخود به خود است آن، آن می بینی!

هر وقت سروده های دوستان را گوش می کنم نظرم رو میگم قبول میکنن، اما وقتی به ام میگن تا حالا شعر گفتی میگم خیلی کم!

اما امشب یه رباعی از خیام دیدم آنقدر ذوق کردم که فی البداهه رباعی فوق رو گفتم، زنگ زدم به یکی از دوستای شاعرم و براش خواندم تا ایراداشو بگه. با حوصله گوش کرد و گفت بازم بخون خوندم. راهنمائی کرد و ایراد نگرفت چرا، نمی دونم، می دانم که سرا پا ایراده، یاد یه قضیه ای افتادم!

میگویند یک نفر کتابی نوشته بود و برد پیش اوستادش و گفت می خوانم رو اشکالاتش انگشت بگذارید. استاد گوش می کرد و شاگرد می خواند و چیزی نمی گفت. بعد که مقاله یا کتاب تمام شد دستش را روی آن گذاشت. یعنی کلش ایراد داره!این از این.

اما فردا روز کارگره. خوب طبیعیه که روز کارگر رو به همه زحت کشا باید تبریک بگیم و بهشون بگیم خست نباشید و همیشه تنتون سالم!

امام خمینی رحمه الله یکبار گفتند: خدا هم کار گر است!

بعد چند سال این ابیات رو در مثنوی دیدم:

کل یوم هو فی شان بخوان 

مر ورا بی کار و بی‌فعلی مدان 

کمترین کاریش هر روزست آن  

کو سه لشکر را کند این سو روان 

لشکری ز اصلاب سوی امهات  

 بهر آن تا در رحم روید نبات 

لشکری ز ارحام سوی خاکدان  

 تا ز نر و ماده پر گردد جهان 

لشکری از خاک زان سوی اجل 

  تا ببیند هر کسی حسن عمل

-----

دفتر اول از مثنوی / قصه آنکس کی در یاری بکوفت از درون گفت کیست آن گفت منم گفت چون تو توی در نمی‌گشایم هیچ کس را از یاران نمی‌شناسم کی او من باشد برو!

می فرماید در قران آیه (کل یوم هو فی شان)را بخوان ومتوجه باش که خدا بیکار ننشسته کمترین کارش این است که هر روز سه لشکر را روانه می کند: لشکری از صلبها و از پشت مردان به رحم مادران و لشکری هم از رحم ها بسوی زمین و لشکری نیز بسوی اجل می راند تا ثواب عمل خود را ببیند.

  
نویسنده : احمد سلطانپور ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳۸٩/٢/۱٠
تگ ها : شعر ، چکیده